Msza święta Pasterska

Uroczystą Mszą świętą o północy rozpoczęliśmy obchód świąt Bożego Narodzenia. Liturgia Mszy Pasterskiej pod przewodnictwem księdza Proboszcza rozpoczęła się od odśpiewania kalendy bożonarodzeniowej. Na zakończenie Mszy świętej figurka Dzieciątka Jezus została w procesji zaniesiona i złożona w symbolicznej szopce. Czas Bożego Narodzenia to wspomnienie ziemskiego przyjścia Zbawiciela na ziemię. Niech Boża Dziecina obficie błogosławi całej naszej parafii!

 

Czytaj więcej: Msza święta Pasterska

Poświęcenie odnowionej polichromii w kaplicy św. Stanisława Papczyńskiego

31.12.2021r. podczas wieczornej Mszy świętej dziękczynnej na zakończenie roku, po kilku miesiącach trwających prac konserwatorskich w kaplicy św. o. Stanisława Papczyńskiego, dokonano poświęcenia odnowionej polichromii i kaplicy. Eucharystii przewodniczył ksiądz Prałat Józef Wałaszek. Msza święta zgromadziła wielu parafian, a także księży wywodzących się z naszej parafii. Na zakończenie Liturgii odśpiewaliśmy wspólne Te Deum za wszelkie łaski otrzymane od Boga w minionym roku kalendarzowym i za dar naszego wielkiego Rodaka św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Czytaj więcej: Poświęcenie odnowionej polichromii w kaplicy św. Stanisława Papczyńskiego

Kolędowanie we wspomnienie św. Jana

W święto świętego Jana Apostoła wieczorem w naszej świątyni przed i po wieczornej Mszy świętej odbyło się wspólne kolędowanie wraz z kapelą Gajduszek, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu. Tradycyjnie w tym dniu, dokonano poświęcenia wina przyniesionego przez wiernych.

Czytaj więcej: Kolędowanie we wspomnienie św. Jana

Spotkanie z świętym Mikołajem

Wielka radość zapanowała w podegrodzkim kościele, kiedy to w poniedziałkowe popołudnie odwiedził naszą Wspólnotę Święty Mikołaj. I w tym roku, nie zapomniał przynieść ze sobą prezenty dla Liturgicznej Służby Ołtarza i Dziewczęcej Służby Maryjnej, jako docenienie ich całorocznej posługi w myśl słów Pisma świętego, że „więcej jest radości w dawaniu, niż w braniu.”

Czytaj więcej: Spotkanie z świętym Mikołajem

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to tradycyjnie dzień odpustu w naszej wspólnocie parafialnej. Głównym kaznodzieją dnia odpustowego był ks. prałat Leon Sądowicz, były proboszcz i budowniczy kościoła parafialnego w Leszczynie oraz były duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Meinz, a obecnie rezydent w parafii św. Elżbiety w Starym Sączu. Podczas uroczystej sumy odpustowej sprawowanej przez ks. Proboszcza, kaznodzieja w swojej homilii podkreślał, jak wielkim darem obok św. Jakuba głównego Patrona parafii, jest mieć właśnie Maryję jako szczególną Orędowniczkę u Boga.  Niech Niepokalanie Poczęta ma w opiece całą naszą parafię!

Czytaj więcej: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Przyjęcie do grona lektorów

W przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, które jest patronalnym świętem Liturgicznej Służby Ołtarza, 9 ministrantów z naszej parafii zostało pobłogosławionych i promowanych do stopnia ministranta słowa Bożego, czyli lektora. Uroczystości miały miejsce w Przysietnicy, a głównym celebransem był ks. infułat Adam Kokoszka. W uroczystości wzięli udział ks. Proboszcz wraz z ks. Mateuszem, opiekunem LSO w naszej parafii. Błogosławieństwo lektorów było zwieńczeniem ich miesięcznego kursu lektorskiego. Nowym lektorom naszej parafii życzymy gorliwości w służbie przy ołtarzu czytając słowo Boże!

Czytaj więcej: Przyjęcie do grona lektorów

Wieczornica patriotyczna

W 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej świątyni została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny. Modliliśmy się wspólnie, aby wielki dar wolności jaki otrzymaliśmy jako Naród, był roztropnie używany przez wszystkich obywateli. Po Mszy świętej, tradycyjne Dziewczęca Służba Maryjna naszej parafii pod opieką ks. Macieja przygotowała okolicznościową wieczornicę patriotyczną.

Czytaj więcej: Wieczornica patriotyczna

Uroczystość Wszystkich Świętych

Jak co roku, uroczystość Wszystkich Świętych zgromadziła wielu wiernych, modlących się o wieczną radość dla bliskich zmarłych. Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. Proboszcza była sprawowana w intencji zmarłych parafian. Po uroczystej celebrze, kapłani wraz z wiernymi udali się w procesji na cmentarz, by tam w modlitwie różańcowej polecać Bożemu miłosierdziu zmarłych proboszczów i kapłanów oraz zmarłych parafian spoczywającym na podegrodzkim cmentarzu.

Czytaj więcej: Uroczystość Wszystkich Świętych

Konkurs różańcowy

W niedzielę misyjną, po sumie została rozstrzygnięta kolejna Edycja Konkursu Różańcowego. Zgromadzono ponad 70 własnoręcznie wykonanych różańców. Kreatywność wykonawców budziła wielkie zdumienie podziwiających, a najpiękniejsze prace dzieci zostały nagrodzone. Każdy uczestnik został obdarowany słodkim upominkiem. Zapraszamy do podziwiania prac w przedsionku kościoła!

Czytaj więcej: Konkurs różańcowy

10 kandydatów na lektorów

W niedziele 24.10 na Mszy świętej o godzinie 9.00, zostało włączonych 10 ministrantów do grona kandydatów na lektorów. Przez najbliższy miesiąc, będą oni uczestniczyć w kursie lektorskim, który ma ich przygotować do posługi czytania słowa Bożego podczas Liturgii. Otaczamy kandydatów na lektorów naszą modlitwą!

Czytaj więcej: 10 kandydatów na lektorów

Pielgrzymka KSM-u

W sobotę 23.10 młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy naszej parafii wraz z ks. Maciejem pielgrzymowała do swojej Błogosławionej Patronki – Karoliny Kózkówny do Zabawy. Tam modląc się na szlaku męczeństwa bł. Karoliny i uczestnicząc we Mszy św. w jej domu, prosili dla siebie o potrzebne łaski i o dobre przeżywanie czasu swojej młodości.

Czytaj więcej: Pielgrzymka KSM-u

Pielgrzymka LSO i DSM do Zabawy

Księża katecheci, Maciej i Mateusz w sobotę 03.10 udali się wraz z 120 osobową grupą Liturgicznej Służby Ołtarza i Dziewczęcej Służby Maryjnej do miejsca narodzin i śmierci błogosławionej Karoliny Kózkówny. Swoją pielgrzymkę rozpoczęli od zwiedzania domu bł. Karoliny w Wał Rudzie, by potem udać się w drogę krzyżową szlakiem męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny. Następnie cała grupa udała się do pobliskiego kościoła parafialnego w Zabawie by wysłuchać tam fascynującej historii życia Błogosławionej. Oczywiście, nie mogło zabraknąć również czasu na wspólną integrację, gry, zabawy i wspólny posiłek. Błogosławiona Karolino, wspieraj dzieci i młodzież naszej parafii swoim orędownictwem z nieba!

Czytaj więcej: Pielgrzymka LSO i DSM do Zabawy

Rajd rowerowy Marianów

Z 30.09 na 01.10 nasza parafia gościła grupę 8 kolarzy duszpasterstwa księży Marianów wraz ze swoim duchowym przewodnikiem. kustoszem sanktuarium Góry Kalwarii ks. Pawłem Naumowiczem. Przybyli on przybyli do Podegrodzia – miejsca narodzenia św. Stanisława Papczyńskiego, aby stąd rozpocząć swój 3 dniowy rajd rowerowy do miejsca śmierci ojca założyciela w Górze Kalwarii.

Czytaj więcej: Rajd rowerowy Marianów

Piesza pielgrzymka do Czarnego Potoku

Jak co roku, pielgrzymi z Podegrodzia udali się w pieszą pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku. 19 września na pielgrzymi szlak wyruszyło ponad 40 pątników wraz z księdzem Maciejem, gdzie o godzinie 11.00 uczestniczyli w uroczystej sumie odpustowej.

Czytaj więcej: Piesza pielgrzymka do Czarnego Potoku

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku duszpasterskiego w parafii

W sobotę, 18 września, podczas kolejnej nowenny do św. Ojca Stanisława Papczyńskiego, został zainaugurowany nowy rok duszpasterski w naszej parafii. Podczas uroczystej Mszy świętej nowennowej, której przewodniczył ks. Proboszcz Józef Wałaszek wraz z kapłanami rodakami, powierzył nowe wyzwania duszpasterskie i pracę grup parafialnych orędownictwu naszego świętego Rodaka.

Czytaj więcej: Uroczyste rozpoczęcie nowego roku duszpasterskiego w parafii

Nowy wikariusz – ks. Mateusz Bugno

1 września w naszej parafii rozpoczął posługę duszpasterską ks. Mateusz Bugno. Witając księdza Mateusza w naszej parafii, życzymy mu wielu łask Bożych, opieki Matki Bożej i wstawiennictwa św. Ojca Stanisława Papczyńskiego.

Czytaj więcej: Nowy wikariusz – ks. Mateusz Bugno